piątek, 9 listopada 2012

Dlaczego bezrobotny nie może znaleźć pracy?

Na to pytanie nasuwa się wiele odpowiedzi. Pracodawcy tak naprawdę znajdą byle jaki pretekst do tego, by Ciebie nie zatrudnić. Oto kilka oficjalnych powodów, przez które mogłeś zostać odrzucony przez pracodawcę już na starcie - mowa o Twoim CV.

1. Niedokładne czytanie oferty pracy.

Tak jasne. Już częściej to sami pracodawcy w ofertach pracy wprowadzają Ciebie w błąd (nie mówię, że wszyscy). Oferta szkolenia, darmowy kurs, elastyczny grafik pracy, atrakcyjne zarobki, miła atmosfera w młodym i dynamicznie rozwijającym się zespole. Brzmi znajomo? Jednak jeśli to prawda, czytaj dokładnie wszystkie oferty pracy, na które chcesz odpowiedzieć. W skrajnym przypadku wydrukuj i pokaż ogłoszenie o pracę przyszłemu pracodawcy. Jego mina gwarantuję będzie bezcenna.

2. Chaotyczne, zbyt długie CV, brak informacji o przebiegu kariery, błędy ortograficzne, literówki.

Z tym muszę się zgodzić. Dobre CV to podstawa Twojego sukcesu. Zadbaj oto, by było jak najlepsze. Mamy dziś szereg programów, które poprawiają wszelkie błędy w pisowni, moja rada - użyj ich. Jednak z drugiej strony jak zdarzy się chociaż mała literówka to narapdwę jset to poówd do odcneirzua nageszo CV? Umieść w Twoim CV wszystkie niezbędne informacje dotyczące twojej kariery zawodowej. Jednak nie wszystkie. Jeśli szukasz pracy np. w charakterze księgowego, a w przeszłości roznosiłeś ulotki wiedz, że ta wiedza będzie dla pracodawcy zbędna, a nawet może stanowić doskonały pretekst do niezatrudnienia Ciebie. Bądź czujny.

3. Kłamstwo dotyczące przebytych kursów i znajomości języków obcych.

Nie kłam. Pracodawca od razu się zorientuje, że nie znasz hiszpańskiego. Wystarczy, że Cię o parę rzeczy zapyta. Jeśli jednak w znalezionej przez Ciebie ofercie pracy jest wymagany ten język olej ją. Jest tyle fajnych innych ofert pracy, stać cię na godniejszą pracę.

4. Spóźnienia

Pokaż, że w przeciwieństwie do pracodawcy znasz elementarne zasady dobrego wychowania i nie spóźniaj się tak jak on. Miej też jakieś wymagania wobec pracodawcy, to nie średniowiecze, nie może on traktować Ciebie jak swojego pazia.

5. Nie nawiązywanie kontaktu wzrokowego.

Czy to naprawdę jest powód, dla którego ktoś może nas nie zatrudnić? Wydaje mi się śmieszny. W takim razie patrz pracodawcy głęboko w oczy. Niech czuje, że się go nie boisz.

Życzę powodzenia w szukaniu pracy. Jednak co jeśli żaden z powyższych podpunktów Ciebie nie dotyczy? Jaki jeszcze może istnieć powód? O tym spróbuję napisać w następnym poście.

pozdrawiam,
Pani Szuszu

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz